2009. november 12., csütörtök
a H1N1 - vakcináról
- korai szövődmények - 6 - 24 órán belül bekövetkező
- néhény napon belül bekövetkező
- késői szövődmények - 60 napon belül jelentkeznek.
Tehát 60 napon belül nem lehet megnyugtatóan lezárni egy biztonsági próbát. Ha ezt megtesszük, nem derül fény a későbbi szövődményekre.
A biztonsági próbákat először állatkísérletekben végzik el, majd amikor ezek eredménye megnyugtató, elvégzik ezeket embereken is. Nagyon profi szervezés mellett elegendő lehet egy hét előkészítés állatkísérletek előtt, 60 nap várakozás a későbbi szövődmények miatt, majdmég egy hét a nyert adatok kiértékelésére. Ezután egy hét előkészítés az emberkísérletekre, majd 60 nap után egy hét a kiértékelésre. Ezeket az adatokat ám nem a kisujjamból szopom, hanem Dr. Lenkei Gábor és Dr. Lenkei György összefoglalójából. Szóval ez eddig kétszer 60 nap, plusz kétszer egy - egy hét. Nagyon jó szervezés mellett ezek az állatkísérletek két és fél hónap alatt, az emberkísérletek szintén ennyi. Ez összesen 5 hónap.
Az oltóanyagot gyártó cég által 2009. június 18-án, csütörtökönközzétett adatok alapján az első, sorozargyártásra alkalmas oltóanyag előző nap készült el és 17-én, szerdán el is kezdték a tömeges alapanyaggyártást. A közleményben ez szerepel: " A legyártott vakcinát (oltóanyagot) ezután fogják tesztelni előbb állatokon, majd a sikeres állatkísérletek után embereken is. Jelenleg az alapanyaggyártás van folyamatban, ami heteket vehet igénybe, de azután -már a kísérletek folytatásával párhuzamosan- heti 500 000 vakcinát készít majd a cég."
Tételezzük fel, hogy 2009. július 1-re legyártották a szükséges alapanyagot, és minden egyéb feltétel is rendelkezésre állt ahhoz, hogy megkezdődhessenek az állatkísérletek az elkészült vakcinával. Innentől kezdve, ha minden jól megy, 5 hónapra van szükség a késői szövődmények lehetőségének biztonságos kiszűrésére. Július, augusztus, szeptember, október, november. Ha minden kísérlet hiba, zökkenők nélkül lezajlik, józan számítás szerint december elejére lehet benyújtani az Országos Gyógyszerészeti Intézethez (OGYI) engedélyeztetésre.
Tételezzük fel, hogy már június 18-án, a bejelentés napján megkezdődtek az állatkísérletek, és ezek lezajlását követően nem kellett egy hetet elvesztegetni az emberkísérletek előkészítésével. Ilyen módon -elméletileg- 2009 október végére, talán még közepére összeállhat a kép, amely szerint az oltóanyag, tekintettel a késői szövődményekre is, biztonságosnak tekinthető. Számításaink szerint az emberkísérletek legkorábbi reális kezdete szeptember közepére eshetett volna, hiszen az állatkísérletek még a legtökéletesebb szervezés mellett sem fejeződhettek be augusztus 19-e előtt. Ezt követte volna a kísérleti eredmények kiértékelése, az iratok elkészítése és benyújtása az engedélyező OGYI-hoz. (Na és még milyen bürokrácia is van!)
Augusztus 26-án, szerdán viszont már azt jelentették, hogy 120 önkéntes felnőtt már meg is kapta a kísérleti védőoltást, sőt már megérkezett a gyermekek kísérleti védőoltását jóváhagyó OGYI engedély is. Elkezdődtek tehát az emberkísérletek. Csodaszámba menő sebesség! Egyetlen hét alatt kiértékelték az eredményeket, elkészítették az engedélyezélshez szükséges iratokat, és be is nyújtották az OGYI-hoz. Ott végigfutott az engedélyezési folyamatokon, kiadták az engedélyt az emberkísérletre és már be is oltották az önkénteseket. Egyetlen hét alatt. Tiszteletre méltó szervezés!
Október elejétől elkezdték a tömeges oltásokat. Nem várták ki a 60 napot sem. Ellenben legyártottak minden héten 500 000 vakcinát, ez havi 2 millió, 3 hónap alatt 6 millió (hmmm, milyen érdekes történelmi szám... mindig velük kapcsán merül fel.). A hírekben is ezt tették közzé. Rendelkezésre áll 6 millió oltóanyag.
Ha menet közben kiderülne, hogy mégis veszélyes, vajon kidobálnák a már meglévő 6 millió adagot?
Agyhalottaknak még írok érdkes dolgokat, ha ez nem lett volna elég egyértelmű.
Szebb jövőt!
forrás: Dr. Lenkei Gábor és Dr. Lenkei György tudományos összefoglalója Budapest, 2009. szeptember 25.